Напоследък все по-често се говори за уредите за бавно готвене и от няколко дни в главата ми все по-трайно се загнездва идеята дали едно такова чудо на техниката може да намери място и в моята кухня. Всъщност място е ясно, че ще му намеря. Въпросът е дали ще съумея да го използвам пълноценно или ще се превърне в паметник, който ще сменя мястото си от плота в шкафа, а от шкафа в килера, където ще си прави компания с един миксер с купа, който спечелих от томболата на едно коледно парти и на който супер много се радвах, но така и не използвах (да си призная преди започването на тази публикация бях забравила, че имам такъв уред - май е крайно време да го изтупам от праха и да забъркам нещо с него). Колебанията ми идват от факта, че сравнително рядко посягам към крок пота от времето на баба ми, разбирайте глинения гювеч. Може би, защото в инерцията на всекидневието предпочитам рецепти, които се приготвят бързо и лесно, което на някакво подсъзнателно ниво автоматично изключва използването на гювеча, в който ястието трябва да къкри с часове. А всъщност времето, в което реално се суетиш около едно ястие, приготвено в гювеч, понякога е дори по-малко от това, което прекарваш около тенджерата на котлона, която постоянно трябва да наглеждаш - дали не ври твърде силно, или пък твърде слабо, да не загори и т.н. Има още много време до рождения ми ден, за който евентуално обмислям си подаря крок пот, а дотогава ще се опитам да използвам по-често гювеча, първо, за да се настроя на вълна бавно готвене и второ всичко приготвено в гювеч става много, много вкусно.
Подстрекател за днешното ми предложение е мама, която ми звънна да ми каже колко вкусен станал джолана в гювеч, който приготвила по рецепта на една позната. И докато тя ми нижеше суперлативи за крехкото месо, вкусните зеленчуци и неустоимия аромат на подправките, в ръцете ми се озоваха два свински джолана и торба със зеленчуци и имах ясна идея какво ще приготвя за вечеря. Няма да ви посочвам количества, съобразете ги с броя на гладниците, които трябва да нахраните и размера на съда, в който ще готвите.
Необходими продукти:
свински джолан (за предпочитане заден - има повече месо по него)
дребни картофи
моркови
гъби
лук
чесън
сол
брашно
черен пипер на зърна
червен пипер
чубрица
бахар
дафинов лист
дивисил
мащерка
риган
червено вино
Начин на приготвяне:
Осолете джолана, сложете го в дълбок съд и го залейте с равни части вино и вода. Покрийте с фолио и го оставете в хладилник да се маринова няколко часа, като от време навреме го обръщате, ако течността не го покрива изцяло.
Почистете зеленчуците и ги сложете в гювеча - картофите цели, лука, гъбите и морковите нарязани на едро, чесъна на скилидки. Смесете щипка чубрица, дивисил, мащерка,риган и лъжичка червен пипер. 2/3 от сместа сложете при зеленчуците заедно с няколко зърна бахар и черен пипер, 2-3 дафинови листа и сол на вкус. Добавете 2-3 с.л. брашно размити във вода и разбъркайте. Обтрийте джолана с останалата 1/3 от смесените подправки и го сложете при зеленчуците. Залейте с чаша вино и добавете вода, почти да покрие джолана. Затворете с капака и сложете гювеча в студена фурна. Включете на най-силно докато ястието заври, след което намалете на 120-130 градуса и забравете за гювеча в следващите 3часа. Червеното вино и добрата компания са задължителни при сервирането! Добър апетит!